A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez Szatana.

21 LUTEGO 2021

Niedziela

Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu

Czytania: (Rdz 9,8-15); (Ps 25,4-5.6-7bc.8-9); (1 P 3,18-22); Aklamacja (Mt 4,4b); (Mk 1,12-15);



Każdego roku, w Pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu pochylamy się nad fragmentem Ewangelii dotyczącym kuszenia Jezusa. Tym razem jest to fragment z Marka. W przeciwieństwie do Mateusza czy Łukasza, Markowa relacja jest znacznie krótsza. Nie zagłębiamy się zatem w treść pokus, ale czytamy: Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana. Żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś Mu usługiwali.

Ten sam Duch, który zstąpił na Jezusa w chrzcie wyprowadza Go teraz na pustynię, gdzie przebywa przez czterdzieści dni. Jest to moment radykalnej konfrontacji z szatanem, który chce udaremnić dzieło Boga. Dzikie bestie reprezentują niebezpieczeństwo pustyni, a aniołowie, którzy przybywają usługiwać Jezusowi, przywołują w pamięci obraz ze Starego Testamentu, gdzie anioł przybywa do Eliasza i przynosi mu jedzenie. (1 Krl 19,5-7)

Jezus odniósł zwycięstwo nad szatanem, dzięki mocy Bożej i słowom Pisma świętego (o czym wspominają pozostali synoptycy). Nie dyskutował z szatanem, ale odpierał jego pokusy stanowczo, spokojnie i z godnością. Był pewny, silny, odważny, miał w sobie wewnętrzny pokój, bo całkowicie ufał Ojcu. Wiedział, że ma za sobą moc Ojca i Ducha Świętego. W całym swoim życiu nie zmagał się z szatanem sam, ale w jedności z Ojcem, w mocy Ducha Świętego.

Po aresztowaniu Jana Chrzciciela, Jezus wrócił do Galilei, zamieszkał w Kafarnaum, które wybrał na siedzibę swojej służby. Spotykał jego mieszkańców w synagodze, przy pracy nad brzegiem jeziora i w ich domach. Wzywał do nawrócenia, ogłaszał im obwieszczenie o bliskim udostępnieniu zbawienia, bo Mesjasz jest już wśród nich obecny. Wszyscy ludzie powinni zwrócić się ku Bogu i uwierzyć w dobrą nowinę, że Bóg jest gotów spełnić wszystkie obietnice, jakie im daje.

Warunki wstąpienia do Królestwa Bożego są proste: Nawrócić się i wierzyć w Ewangelię. Nawrócenie jest całkowitym zwrotem lub zmianą umysłu... zmianą myślenia oraz zmianą sposobu życia, aby podążać za Bogiem. Bożą drogę określają Jego przykazania. Są jak drogowskazy na górskim szlaku. Nawracamy się, porzucając nasz poprzedni, grzeszny sposób życia i wchodząc na Boży szlak, zachowując przykazania Boże.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz.

Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie.

Dwaj uczniowie Jezusa byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy.